niedziela, 20 listopada 2011

Jak dobrać perfumy dla siebie


Perfumy powinny współgrać z Twoim charakterem i pasować do okazji. Żeby wybrać zapach dla siebie, trzeba wiedzieć z jakich składa się nut i jak one pachną.
Używając takich a nie innych perfum wysyłasz komunikat do otoczenia – jestem optymistką, mam melancholijne / pogodne usposobienie, jestem tajemnicza / otwarta itp.  To zapach decyduje o tym, jak nas postrzegają inni i czy wydajemy się atrakcyjni i godni zaufania. Zapach może sprawić, że dzięki niemu ludzie zostają razem na całe życie.
Dla większości kobiet perfumy są jak komplement – dodają pewności siebie, relaksują, poprawiają samopoczucie. Dlatego tak ważny jest ich umiejętny dobór, ponieważ mają podkreślać twoją osobowość, a nie kontrastować się z nią
Pierwszym wyborem, przed jakim staje osoba, której marzy się znalezienie idealnego zapachu dla siebie, jest wybór między wodą toaletową (eau de toilette, w skrócie – EDT), perfumowaną (eau de parfum, czyli EDP) a perfumami (parfum, esencja).
Zwróć uwagę na zawartość kompozycji zapachowych i rodzaj alkoholu w wybieranych wyrobach perfumeryjnych.
Typ
Zawartość kompozycji zapachowych
Stężenie alkoholu
Perfumy skoncentrowane (Extrait)
15-30%
90-95%
Perfumy (Parfum)
10-20%
90-95%
Woda perfumowana (Eau de Parfum)
8-15%
80-90%
Perfumy w kremie (Creme Parfum)
6-12%
-
Woda toaletowa (Eau de toilette)
4-8%
Ok. 80%
Woda Kolońska (Eau de Cologne)
3-5%
Ok. 70%
Woda pachnąca (Splash Cologne)
1-3%
Ok. 70%
Niestety za prawdziwe perfumy w zależności od pojemności flakonika trzeba zapłacić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Dlatego najczęściej używana jest woda perfumowana, która utrzymuje się na skórze do kilkunastu godzin i ma najlepszy stosunek ceny do jakości.
Perfumy składają się nie z jednej, ale trzech nut zapachowych, które się nawzajem uzupełniają. Każdy zapach to kompozycja nuty głowy, nuty serca i nuty bazowej. To, że perfumy nie pachną jednolicie, decyduje o ich wyjątkowości, ale też powoduje, że proces wyboru idealnego zapachu jest długi i mozolny.
·         nuta głowy – zwana także nutą wysoką lub górną. Nutę głowy wyczujesz zaraz po otwarciu flakonika z perfumami. Na skórze nuta głowy utrzymuje się od 15 minut do pól godziny, czyli niedługo. Nuta głowy zawiera najmniej trwałe, lotne substancje zapachowe.
 
·         nuta serca – zwana nutą środkową. Nutę serca można wyczuć już pół godziny po użyciu. Utrzymuje się na skórze od godziny do dwóch po użyciu perfum.
 
·         nuta bazowa – inaczej nuta końcowa. Mimo tego, że jest to ostatnia wyczuwalna nuta, to od niej rozpoczyna się tworzenie zapachu. Nuta bazowa to nuta głębi, to ona jest najważniejszą pozycją zapachową perfum. Dzięki temu, że zawiera utrwalacze, utrzymuje się na skórze nawet do kilkunastu godzin.
Głębia perfum polega na tym, że ich zapach nie jest jednolity i zmienia się w zależności od tego, ile czasu nosisz go na sobie. Nuta głowy, serca i nuta bazowa są zazwyczaj skomponowane z zupełnie różnych (ale uzupełniających się) składników.

1 komentarz:

  1. dobrze napisane; fajnie wyjaśniony podział produktów perfumeryjnych; ludzie nie wiedzą, że płacą po 200zł za wodę toaletową; polecam serwis www.jakieperfumy.pl, który przestawia niekonwencjonalne podejście w dobieraniu zapachu;

    OdpowiedzUsuń